Vyberte stránku
Studená vs teplá voda Jan Albrecht

Studená vs teplá voda

Čvc 9, 2023 | Nezařazené

Pokud vaše tělo touží po horké sprše, nejste sami. Většina z nás si ráda dopřává horkou koupel či sprchu. Rozhodně však stojí za to zařadit do své každodenní rutiny i studenou sprchu a ještě lépe koupel, třeba v přírodě. Právě podzim je skvělé období začít. I když se možná bojíte studeného šoku, který zažijete, přinese vám to spoustu zdravotních výhod, které stojí za to. Jsem si jistý, že po nějaké době si ledovou vodu zamilujete! Možná hned jako já🙂

Šok ze studené sprchy
Když na vaše tělo dopadne chlad, nastane malý šok. Možná ne tak příjemný, ale tento šok zajistí vašemu tělu větší příjem kyslíku, zvýšenou tepovou frekvenci a vyšší bdělost. To má za následek lepší prokrvení, pocit lepší kondice a energie a je to povzbuzení pro váš imunitní systém. Vystavení chladu způsobuje tvorbu bílých krvinek, které jsou nezbytné pro boj s nemocemi. Je vědecky ověřeno, že postačí pouhé dvě minuty chladu každých pět dní, aby jsi zaznamenal nezanedbatelná zlepšení.

Studené voda pro duševní zdraví
Vedle všech fyzických výhod jsou studené sprchy užitečné také pro zmírnění příznaků problémů s duševním zdravím. Bylo prokázáno, že studené sprchy pozitivně stimulují krevní oběh a snižují krevní tlak. Úzkost způsobuje zvýšený krevní tlak. Studenou sprchou ho tedy můžeš snížit. Studený šok také uvolňuje stresové hormony noradrenalin, kortizol a adrenalin. Pravidelným vystavováním nervového systému malému množství těchto stresových hormonů si můžete časem vybudovat toleranci vůči stresu. Vaše tělo bere stres jako stres a nedělá rozdíly a jako u všeho, zde platí, že trénink dělá mistry. Kromě toho studená sprcha zvyšuje hladinu endorfinů a dalších hormonů dobrého pocitu v mozku, což může zmírnit příznaky deprese. a úzkosti.

Pamatuješ na pohádky, kde se děly zázraky pomocí živé vody. Jsem si jistý, žen to byla voda ledová🙂

Už si nikdy nedám horkou sprchu?
Možná tě teď napadá – mohu si ještě někdy dopřát horkou sprchu? Samozřejmě, že můžeš! Taky si dávám s chutí teplou sprchu. Zejména pro uvolnění a otevření dýchacích cest je horká sprcha skvělá. Jako u všeho je důležitá rovnováha a balanc – kombinace teplé a studené sprchy je z mého pohledu absolutně nejvíce efektivní cestou. Naopak studená sprcha večer nemusí být to pravé a některé výzkumy ukazují, že může mít špatný vliv na spánek. Vystavení chladu totiž zvyšuje hladinu kortizolu, což může vést ke špatnému spánku. Horká sprcha je tedy více uvolňující a pomáhá vám rychleji usnout, zatímco studená sprcha je více stimulující. Předem si určete, jakého cíle chcete dosáhnout, a tomu přizpůsobte sprchování. Nicméně i zde jednoznačně radím řídit se vlastními pocity. Ja osobně neznám nic lepšího než ponor do mrazícího pultu než jdu spát – obzvlášť za teplých letních nocí.

Experimentuj a zkoušej co ti dělá dobře a podle toho si počínej. Jedině takhle vyladíš vše k ideálu. Pak už stačí jen pravidelnost a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

0 komentáøù